Kreditka – sluha alebo pán?

Autor: Martin Pavlásek | 14.7.2016 o 17:55 | Karma článku: 2,28 | Prečítané:  406x

Volali mi z banky, vraj majú pre mňa ako zaujímavého klienta odmenu vo forme kreditnej karty. Stačí, aby som sa zastavil na pobočke, kde mi ju vydajú.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako je možné, že na kreditnej karte Vám požičajú peniaze bezúročne? Na čom banka zarába, keď Vám požičia a nič za to nechce? Nie som naivný, aby som si myslel, že banka to robí pre moje dobro. Odmyslime si teraz zisk z poplatku za vydanie kreditnej karty, pretože to je jednorázová položka a banka chce mať z Vás zárobok predsa každý mesiac.

 

Rozprával som sa o tom s kamarátom a aj na základe tohto rozhovoru sa mi vytvoril celkový obraz o kreditných kartách.

Kamarát mi vravel, že používa kreditnú kartu pravidelne. Skoro každý mesiac využíva možnosť ísť do mínusu: „...veď výplatou to dorovnám.“ Ani sa nepozastavil nad tým, aký riskantný zvyk si v sebe zakoreňuje.

Riskovanie finančnej slobody

Hovorí sa, že „Zvyk je železná košeľa – nepustí.“ Je to pravda, ak si umývame zuby ráno aj večer a potom sa stane, že zaspíme a nestihneme si ráno umyť zuby, tak sme nervózni. Vnímame tú pachuť v ústach, necítime sa pohodlne pri rozhovore s druhým a hľadáme možnosť, ako si umyť zuby. Preto nevnímame ako stratu času umývanie si zubov, prináša nám totiž pridanú hodnotu. Ale zvyky platia aj na opačnej strane – môžu nám znižovať životnú úroveň. Ak pravidelne hospodárime tak, že sme na konci mesiaca v mínuse, tak si vytvárame návyk. Návyk nebyť ostražití na dlhy, pretože ich každý mesiac využívame. A tak, aj keď nám na začiatku ďalšieho mesiaca príde výplata, ktorá vykryje tento dlh, ten dlh sa nám už zapísal do návyku.

Predstavte si, že jedného dňa výplata nepríde v pôvodnej výške, z akéhokoľvek dôvodu, či už kvôli PN-ke, neplánovanému voľnu v práci alebo sa vám niečo pokazilo a je potrebné zaplatiť jednorázovú platbu.

Ak máme návyk žiť bez dlhov, tak sa buď uskromníme alebo použijeme úspory. Ľudia zvyknutí žiť na dlh však úspory nemajú – veď inak by nežili na dlh! A tak si často povedia: „Tento mesiac dlh z kreditky nesplatím, doplatím to ďalší mesiac. Je tam síce nejakú úročenie, ale veď ten jeden mesiac ma nezabije.“

Stretli ste sa už s takýmto postojom? Ako postupujete vy?

 

A tu sa dostávame ku kameňu úrazu.

To čo Vám banka pri podpisovaní zmluvy o kreditnej karte nepovedala, alebo ste na to možno aj zabudli je dôležitá informácia, že v prípade nezaplatenia dlhu v bezúročnom období, sa dlžná suma presúva do podoby úveru so všetkým čo k tomu patrí, tzn. doba splatnosti xy mesiacov/rokov, úročenie istiny počas celej doby úveru atď. Čiže aj keď pošlete peniaze na daný účet, istina Vášho dlhu sa zníži len vo výške jednej splátky a zostatok Vami vloženej sumy ostane ležať na účte nedotknutý! Ďalší mesiac sa z tejto sumy odoberie opäť iba JEDNA mesačná splátka. Istina sa teda opäť zníži len o jednu mesačnú splátku a zvyšok istiny sa Vám úročí stále tým vysokým úrokom.

 

Ako z toho von?

Ak ste sa už dostali do mínusu a nemohli ste celú sumu splatiť v bezúročnom období a chcete to spraviť teraz, kontaktujte Vašu banku, aby celú sumu, ktorú vložíte na účet použila na uhradenie istiny. Aj keby ste nemohli vložiť celú výšku dlhu naraz, týmto krokom aspoň zabezpečíte, že sa Vám bude úročiť nižšia suma a teda zaplatíte na úrokoch menej. No a je možné, že o nejakú dobu budete mať opäť voľné finančné prostriedky, ktoré budete môcť opäť použiť na to, aby ste sa dlhu zbavili úplne.

Ale najjednoduchšie riešenie je ekonomicky si plánovať život. To znamená, správne si nastaviť výdavky a tvoriť rezervu bez zníženia kvality života. Niekedy to mojim klientom síce trvá dlhšiu dobu, ale vždy nakoniec na tom získajú.

Naučia sa ako získať peniaze tam, kde ich iní strácajú. Naučia sa v čase hojna trochu utiahnuť opasok, aby v čase ...tak podobne to znie..... ste si ho mohli trochu povoliť, tvoriť rezervu tak, aby Vás neprekvapili nepravidelné alebo neplánované výdavky.

Vždy je totiž lepšie mať pohár poloplný ako poloprázdny :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?